Avrupa Hareketlilik Haftası Hakkında.

Avrupa Hareketlilik Haftası Hakkında.

AVRUPAHAREKETLİLİKHAFTASI, Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen bir girişim olup, her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında dünya genelinde kutlanan bir etkinliktir. Bu hafta boyunca, kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım önlemleri almaya ve desteklemeye teşvik etmek amaçlanır.

Hafta boyunca, belediyelerin ulaşım planlamasını ve toplu taşıma sistemlerini geliştirmeleri, bisiklet ve yaya yollarını artırmaları, vatandaşları bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım yöntemlerini tercih etmeleri konusunda teşvik etmeleri hedeflenir.

AVRUPAHAREKETLİLİKHAFTASI, 2002 yılında ilk kez kutlanmaya başlanmıştır ve etkisi Avrupa ve dünya genelinde giderek artmaktadır. Bu hafta kapsamında, belediyeler hareketlilik yönetimi, erişilebilirlik ve yeni veya iyileştirilmiş bisiklet altyapısına odaklanan projeler gerçekleştirir ve "Arabasız Gün" etkinliği düzenler.

AVRUPAHAREKETLİLİKHAFTASI'nın görünürlüğünü artırmak ve iyi uygulama örneklerini paylaşmak amacıyla kullanılmaktadır. Belediyelerimiz her yıl bu adreste kayıt yenilemeleri yaparak ve gerçekleştirecekleri faaliyetleri sisteme yükleyerek teşvik edilmektedir. Hafta boyunca etkinlikler düzenleyen, sürdürülebilir önlemler alan ve 22 Eylül'deki Arabasız Gün'e katılmayı taahhüt eden belediyeler "Altın Katılımcı" unvanını elde etmektedir.

AVRUPAHAREKETLİLİKHAFTASI kapsamında yapılan etkinliklerin yanı sıra, yaya ve bisikletli ulaşımı teşvik etmek ve farkındalık yaratmak amacıyla 16-22 Eylül arasında gerçekleştirilen faaliyetlerin sosyal medyada #HareketlilikHaftası, #MobilityWeek ve #TBB etiketleriyle paylaşılması da görünürlüğü artıracaktır.

Bilmeniz Gerekenler

AVRUPAHAREKETLİLİKHAFTASI Faaliyetleri Neler Olabilir?

Her yıl jüri üyeleri belediyeleri hafta boyunca gerçekleştirdikleri etkinlikler kapsamında değerlendirir. Geri bildirimler incelendiğinde, 'Hafta Faaliyetleri' kapsamında afişler, sosyal medya paylaşımlarının niteliği, aktif bilgilendirmeler, müzik dinletileri, film gösterimleri, trafik eğitimleri,  geniş çaplı yürüyüşler gibi etkinliklerden olumlu karşılanıyor.

Kalıcı Önlemler Nelerdir? 

‘Kalıcı Önlemler’, sürdürülebilir kentsel hareketlilik perspektifiyle yapılan ve kalıcı hale gelmiş çalışmaları kapsıyor. Bisiklet - park alanları yapımı ve bakımı, bisiklet yolları yapımı ve var olan bisiklet yollarının genişletilmesi, yeşil alanlarının geliştirilmesi ve bakımı, özel gereksinimli bireylerin trafikteki görünürlüğü için alınmış önlemler, toplu ulaşıma ağlarının iyileştirilmesi ve yaygınlaştırılması gibi çalışmalar göz önünde bulundurulur.

‘Arabasız Gün’ Etkinliği Nedir?

Her yıl global olarak 22 Eylül’de düzenlenen ‘Arabasız Gün’ kutlamaları belirlenmiş alanların trafiğe kapatılarak sadece toplu taşıma araçlarıyla bisikletlilerin ve yayaların kullanımına açılması ve gün boyu bu uygulamanın kent yaşamına nasıl etki ettiğinin değerlendirilmesidir.

‘Altın Katılımcı’ Nedir?

AVRUPAHAREKETLİLİKHAFTASI’na kayıt yaptırarak hafta boyunca etkinlik yapma, sürdürülebilir önlem alma ve 22 Eylül Arabasız Gün’e katılma taahhütünde bulunan belediyeler ‘Altın Katılımcı’ ünvanını almaya hak kazanır.