Avrupa Hareketlilik Haftası Hakkında

Avrupa Hareketlilik Haftası Hakkında

Avrupa Hareketlilik Haftası Kampanyası nedir?

Avrupa Hareketlilik Haftası, Avrupa Komisyonu tarafından 2002 Yılından bu yana 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan markalaşmış bir projedir. Haftanın ana amacı; öncelikle ilgili tüm karar vericilerin sürdürülebilir kentsel hareketlilik konusuna daha fazla destek vermesini teşvik etmek, yanı sıra, tüm belediyeleri ve belediyeler üzerinden tüm vatandaşları, sürdürülebilir ulaşım ile ilgili önlemler almaya davet ederek, bu konuda farkındalığın artırılmasını sağlamaktır.

 

Hafta boyunca, ilgili otoritelerin, belediyeleri, ulaşım planlaması ve toplu taşıma sistemlerini geliştirmeleri, bisiklet ve yaya yollarını artırmaları, vatandaşları ise, bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım yöntemlerini tercih etmeleri konusunda teşvik etmeleri hedeflenir.

21 Yıldır düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası’nın etkisi Avrupa ve dünya genelinde giderek artmaktadır. Bu hafta kapsamında, belediyeler hareketlilik yönetimi, erişilebilirlik ve yeni veya iyileştirilmiş bisiklet altyapısına odaklanan projeler gerçekleştirir ve son gün, 22 Eylül’de ”Arabasız Gün” etkinliği düzenler.

Avrupa Hareketlilik Haftası boyunca, sürdürülebilir kentsel hareketlilik konusunda farkındalığı artırmak amacı ile, her yıl, belediyelerimizin bu adreste (Avrupa Hareketlilik Haftası Kayıtları) kayıt yenilemeleri yaparak, gerçekleştirecekleri iyi uygulama faaliyetlerini sisteme yüklemeleri teşvik edilmektedir. Hafta boyunca etkinlikler düzenleyen, sürdürülebilir önlemler alan ve 22 Eylül’deki Arabasız Gün’e katılmayı taahhüt eden belediyeler “Altın Katılımcı” unvanını elde etmektedir.

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapılan etkinliklerin yanı sıra, yaya ve bisikletli ulaşımı teşvik etmek ve farkındalık yaratmak amacıyla 16-22 Eylül arasında gerçekleştirilen faaliyetlerin sosyal medyada #AvrupaHareketlilikHaftası, #MobilityWeek ve bu yılın temasının etiketleriyle paylaşılması da görünürlüğü artıracaktır.

Ayrıca Avrupa Hareketlilik Haftası sosyal medya hesapları (Bkz. Sayfa sonu) takip edilerek, bu hesaplarla etkileşim halinde davranılması, bu hesapları tekrar post, sayfayı etiketleme gibi yöntemlerle kullanmak da görünürlüğü artıracak bir başka unsur olacaktır.

Avrupa Hareketlilik Haftası Faaliyetleri ve Kalıcı Önlemler Nelerdir?

‘Kalıcı Önlemler’, sürdürülebilir kentsel hareketlilik perspektifi çerçevesinde gerçekleşen kalıcı hale gelmiş tüm çalışmaları kapsar. Bisiklet- park alanları yapımı ve bakımı, bisiklet yolları yapımı ve var olan bisiklet yollarının genişletilmesi, yeşil alanlarının geliştirilmesi ve bakımı, özel gereksinimli bireylerin trafikte rahat hareket etmeleri için alınmış önlemler, toplu taşıma ağlarının iyileştirilmesi ve yaygınlaştırılması gibi çalışmalar göz önünde bulundurulur.

‘Arabasız Gün’ Etkinliği Nedir?

Her yıl küresel ölçekte 22 Eylül’de düzenlenen ‘Arabasız Gün’ kutlamalarında, belirlenmiş alanlar trafiğe kapatılarak, sadece toplu taşıma araçlarına, bisikletlilere ve yayalara açılır. Bu uygulamanın gün boyunca kent yaşamına nasıl etki ettiği değerlendirmesi yapılır.

‘Altın Katılımcı’ Nedir?

Avrupa Hareketlilik Haftası’na kayıt yaptırarak hafta boyunca etkinlik yapma, sürdürülebilir önlem alma ve 22 Eylül Arabasız Gün’e katılma taahhüdünde bulunan belediyeler ‘Altın Katılımcı’ unvanını almaya hak kazanır.

AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI 2023 TEMASI

Avrupa Hareketlilik Haftası 2023 yılı için belirlenen tema “Şehrini Keşfet” sloganıyla “GELECEK ENERJİNİ KORU / SAVE ENERGY” olarak belirlendi.

 

Avrupa kıtasında hafta boyunca, yaklaşık 3.000’in üzerinde belde ve şehir, yerel paydaşlarla farkındalık faaliyetleri ve etkinlikleri düzenleyerek, aktif hareketlilik, toplu taşıma ve diğer akıllı, temiz ulaşım çözümleri konusunda kültürel bir dönüşüme yol açması hedeflenen davranış değişikliği yaratmayı teşvik etmektedir.

Bu bağlamda bu yıl Türkiye’de, Avrupa Hareketlilik Haftası, sürdürülebilir ulaşımı ‘’Benimseme’’ ve ‘’İçselleştirme’’ yaklaşımları üzerinden, her bir bireyin yaşadığı şehri daha iyi tanıması ve kendi şehrinin sürdürülebilir geleceğini, enerjisini kendisinin koruması gerektiği fikrinden yola çıkmış, sürdürülebilir kentsel ulaşım yöntemlerini daha fazla kullanarak ‘’Şehrini Keşfet- Gelecek ENERJİNİ KORU!’’ ( Save Energy! ) teması ile kampanyasını şekillendirmiştir.

Kampanyanın sosyal medyada kullanılacak öncelikli hashtagleri şu şekildedir: 

#ŞehriniKeşfet #GelecekEnerjiniKoru #AvrupaHareketlilikHaftası

 

Kampanya ek olarak aşağıdaki etiketlerle desteklenmektedir:

#OtobüseAtlaGel #MetroyaAtlaGel #BisikleteAtlaGel

 

Kampanyanın global olarak kullanılan hashtagleri aşağıdaki gibidir:

#SaveEnergy #MobilityWeek

Avrupa Hareketlilik Haftası 2023 Yılı Teması: “Şehrini Keşfet – Gelecek Enerjini Koru”

2023 yılı tasarım dokümanlarını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Tema Posteri
Tasarım Materyalleri
Promosyon Ürün Uygulama Örnekleri

Yıllara Göre Avrupa Hareketlilik Haftası Temaları

  • Avrupa Hareketlilik Haftası 2019 Yılı Teması: “Güvenli Yürüyüş ve Bisiklet”

2019 yılında Avrupa Hareketlilik Haftası’na kayıt yaptıran ülkeleri görmek için tıklayınız.

 

  • Avrupa Hareketlilik Haftası 2020 Yılı Teması: “Herkes için Sıfır Emisyonlu Hareketlilik”

2020 yılında Avrupa Hareketlilik Haftası’na kayıt yaptıran ülkeleri görmek için tıklayınız.

 

  • Avrupa Hareketlilik Haftası 2021 Yılı Teması: “Sürdürülebilir Ulaşım: Sağlıklı ve Güvenli Hareketlilik”

2021 yılında Avrupa Hareketlilik Haftası’na kayıt yaptıran ülkeleri görmek için tıklayınız.

 

  • Avrupa Hareketlilik Haftası 2022 Yılı Teması: “Çeşitlendirerek Devam Et”

“Bağ Kurmak” hedefi ile ele alınarak “Çeşitlendirerek Devam Et” sloganıyla öne çıkmıştır. Ayrıca 2022 yılı genç neslin farkındalığını artırarak katılımlarını sağlamak amacıyla Avrupa Gençlik Yılı olarak ilan edilmiştir. Pandemi sonrası süreçteki toplumsal gelişmenin ilerlemeci bir yönde olması amacıyla gençleri dahil eden ya da sadece gençlere özel faaliyetlerin üzerinde durulmuştur.
2022 yılında Avrupa Hareketlilik Haftası’na kayıt yaptıran ülkeleri görmek için tıklayınız.

AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI TÜRKİYE

Türkiye’de şehir içi nüfus sürekli artıyor ve bu da daha fazla araç sahipliği anlamına geliyor. Bu durum, bireylerin günlük yaşamında trafikte daha çok zaman harcamasına, hava, ses kirliliğinin ve dolayısıyla sağlık sorunlarının da artmasına neden oluyor. Artık tüm Türkiye olarak hepimiz farkında olmalıyız ki, bu zorlukların üstesinden gelmek için atılacak tüm adımlar, sadece şehir merkezlerinde değil, ülkenin genel ekonomisine ve toplumsal refah ve huzur seviyesine de katkıda bulunacak.

Avrupa Hareketlilik Haftası, Türkiye dahil dünyanın dört bir yanındaki yerel yönetimlerin yeni ulaşım yöntemlerini test etmeleri ve halktan geri bildirim almaları için harika bir fırsat sunuyor. Bu kampanya, şehirlerde hareketlilik ve yaşam kalitesinin farklı yönlerini bir araya getirerek topluma sunmak, araç kullanımını azaltmak için yaratıcı çözümler bulmak ve yeni teknolojileri denemek konusunda büyük fırsatlar sunuyor.

Türkiye, Avrupa Hareketlilik Haftası’na ilk kez 2009’da sadece 2 belediye ile katıldı.  2020’de bu sayı 539 ‘a çıkarak  Avrupa çapında lider katılım sayısına, 2021 de ise 611 belediye katılımı ile tüm katılımcı ülkeler arasında rekor bir sayıya ulaştı.

Yıllara göre katılım gösteren Türkiye Belediyeleri

  • 2022 yılında Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılım gösteren Türkiye Belediyelerini görmek için tıklayınız.
  • 2021 yılında Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılım gösteren Türkiye Belediyelerini görmek için tıklayınız.
  • 2020 yılında Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılım gösteren Türkiye Belediyelerini görmek için tıklayınız.
  • 2019 yılında Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılım gösteren Türkiye Belediyelerini görmek için tıklayınız.
  • 2018 yılında Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılım gösteren Türkiye Belediyelerini görmek için tıklayınız.
  • 2017 yılında Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılım gösteren Türkiye Belediyelerini görmek için tıklayınız.

AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI 2024 TEMATİK REHBERİ

Avrupa Hareketlilik Haftası 2024 Tematik Rehberi

Giriş: AHH 2024
Paylaşımlı Kamusal Alan
No 1: Farklı Kamusal Alan Deneyimi
PDF – 214 KB

No 2: İş birliğine dayalı kentsel alan tasarımı ,
No 3: Okul Sokakları: Aktif seyahat türleri için güvenli alanlar,
No 4: Daha güvenli sokaklar
PDF – 213 KB