Açılış Etkinliği

SKUP TÜRKİYE Projemizin Resmi Açılış Etkinliği Yapıldı!

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin nihai faydalanıcısı olduğu “Şehirlerde Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik için Avrupa Birliği Desteği”, kısa adıyla SKUP TÜRKİYE projesinin açılış etkinliği, yaklaşık 200 katılımcı ile 1 Şubat 2023 tarihinde Ankara’da gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin nihai faydalanıcısı olduğu “Şehirlerde Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik için Avrupa Birliği Desteği”, kısa adıyla SKUP TÜRKİYE projesinin açılış etkinliği, yaklaşık 200 katılımcı ile 1 Şubat 2023 tarihinde Ankara’da gerçekleşti. Belediyelerin hem fiziksel hem de çevrim içi katıldığı açılış etkinliğine sürdürülebilir kentsel hareketlilik üzerine çalışan uzmanlar, farklı kurum ve kuruluşlardan paydaşlar, sivil toplum temsilcileri, ilgili Bakanlıklar ile AB Türkiye Delegasyonu temsilcileri katıldı.

Ulaştırma Sektörel Operasyonel Programı (USOP) kapsamında uygulanan SKUP TÜRKİYE projesi 2,29 milyon avroluk bütçesiyle toplam 36 ay sürecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, AB ve Dış ilişkiler Genel Müdürlüğü, AB Yatırımları Dairesi Başkanlığı’nın sözleşme makamı olduğu proje, gerek AB Türkiye Delegasyonu gerekse AB Başkanlığı tarafından çok yakından takip ediliyor.

Açılış etkinliğinin ilk konuşması ile sunumu Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından yapıldı. Konuşmasında Türkiye’de sürdürülebilir hareketliliği sağlamaya yönelik çalışmalardan bahseden Başkan Şahin, ekonomiyi ekolojiye çevirmenin ve sürdürülebilir kalkınmanın önemine değinerek “Ortak evimiz olan gezegenimizi koruyarak kullanamadık. Sosyal adaleti, sosyal barışı ve çevresel bütünlüğü sağlayamadık. İnsanı korumak için çevreyi korumak gerektiğini, balıkların ölmemesini, ağaçların kurumamasını maalesef pandemi gibi çok ağır bir şekilde bedelini ödediğimiz şartlarda yeniden dünyanın gündemine aldık.” dedi.

Dünyanın uzun yıllardır bu konuda konuştuğunu şimdi artık eylem zamanı olduğuna vurgu yapan Şahin, sorunları tek başına bir belediyenin, bir ülkenin veya bir başkanın çözmesinin mümkün olmadığını belirterek iş birliğinin öneminin altını çizdi. Şahin konuşmasına şöyle devam etti: “Hep sonuçlarla uğraşıyoruz. Hastalık, ırkçılık, pandemi, terör, kriz hepsi birer sonuç. Oysa en az maliyetli olan koruyucu ve önleyici tedbirler.” dedi. TBB’nin başlattığı fikir ve proje yarışmalarını anlatan Şahin, “Neler yapıp neler yapmamamız gerektiğini araştırdık. Dünyanın bu gidişatına karşı, başkasından beklemeden bu büyük sorunu birlikte nasıl çözebiliriz diye baktığımız çalışmalar yaptık.” diye konuştu. Sıfır emisyon, sıfır atık, iklim değişikliği ile mücadele konulara da değinen Şahin konuşmasını “Hep birlikte yürüyelim, hep birlikte koşalım; temiz bir dünyayı birlikte inşa edelim.” sözleriyle noktaladı.

Başkan Fatma Şahin’in ardından sırasıyla AB Türkiye Delegasyonu Birinci Müsteşarı ve Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölümü Başkanı Angel Gutierrez Hidalgo, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (UAB) Avrupa Birliği (AB) ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burak Aykan, ve Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan konuşmalarını yaptılar.